Office of theProvost
Committees & Reports
Faculty Committees and Administrative Assignments
-
I. Academic Council
Members
- President: Wendy Raymond
- Provost: Linda Strong-Leek
- Humanities Representative: Molly Farneth
- Natural Science Representative: Rachel Hoang
- Social Science Representative: Darin Hayton
- Faculty Representative At-Large: Karen Masters
- Faculty Representative At-Large: David Watt
Alternates
- Natural Science Representative: Liz Milićević
- Humanities Representative: Jerry Miller
- Social Science Representative: Steve McGovern
- Alternate Faculty Representative at Large to Council: Lou Charkoudian
- Alternate Faculty Representative at Large to Council: Joel Yurdin
Appeals Committee
- Naomi Koltun-Fromm
- Erin Schoneveld
- Shu-Wen Wang
Faculty Representatives to the Board of Managers
- Giri Parameswaran
- Liz Milićević
-
II. Standing Committees
Strategic Curriculum and Personnel Committee (SCPC)
- Provost: Linda Strong-Leek
- Humanities Representative: Bret Mulligan
- Natural Science Representative: Josh Sabloff
- Social Science Representative: Jen Lilgendahl
- Interdisciplinary Representative: Jill Stauffer
Existing Curriculum Committee (ECC)
- Chair: Susanna Wing
- Faculty Representative: Imke Brust
- Faculty Representative: Foen Peng
- Dean's Office Representative: Kelly Wilcox
- Ex Officio: Registrar: Jim Keane
- Student Representative: TBD
- Student Representative: TBD
- Associate Provost: Helen White
ECC Resources
Committee Reports
EPC Archival Reports
Committee on Student Standings and Programs (CSSP)
- Chair: Ana López-Sánchez
- Dean of College or Designate: John McKnight
- Faculty Representatives: Ruodi Dean and Heidi Jacobs
- Registrar: James Keane
- Student Representatives: TBD
Committee Reports
- Committee on Student Standing and Programs 2021-22 Annual Report
- Committee on Student Standing and Programs 2020-21 Annual Report
- Committee on Student Standing and Programs 2019-20 Annual Report
- Committee on Student Standing and Programs 2018-19 Annual Report
- Committee on Student Standing and Programs 2017-18 Annual Report
- Committee on Student Standing and Programs 2015-16 Annual Report
- Committee on Student Standing and Programs 2014-15 Annual Report
- Committee on Student Standing and Programs 2012-13 Annual Report
College Honors, Fellowships, and Prizes Committee
- Chair: Deborah Roberts
- Faculty Representatives: Roberto Castillo Sandoval and Bethel Saler
- Registrar: Jim Keane
- Director of Fellowships or Dean's Designate: Jason Chan
- Student Representatives: TBD
Committee Reports
- Committee on Honors 2021-22 Annual Report
- Committee on Honors 2020-21 Annual Report
- Committee on Honors 2019-20 Annual Report
- Committee on Honors 2018-19 Annual Report
- Committee on Honors 2017-18 Annual Report
- Committee on Honors 2016-17 Annual Report
- Committee on Honors 2015-16 Annual Report
- Committee on Honors 2014-15 Annual Report
- Committee on Honors 2013-14 Annual Report
- Committee on Honors 2012-13 Annual Report
Administrative Advisory Committee
- Chair: Casey Londergan
- Faculty Representatives: David Sedley, Shannon Mudd
- Dean of the College or Designate: John McKnight
- Provost: Linda Strong-Leek
- Staff Representatives: Anthony Machamer, Kelly Wilcox
- Vice President for Finance and Administration and Treasurer: Nico Washington
- Budget Director: Bryan Wilkinson
Faculty Affairs and Planning Committee
- Co-Chairs: Matt Farmer and Rebecca Everett
- Board Representatives: Giri Parameswaran and Liz Milićević
- Junior Faculty Representative: Ryan Lei
- Provost, Ex officio: Linda Strong-Leek
Committee Reports
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2021-2022
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2020-2021
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2019-2020
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2018-2019
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2017-2018
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2016-2017
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2015-2016
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2014-2015
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2013-2014
- Faculty Affairs and Planning Committee Report 2012-2013
-
III. Program and Center Directors
Centers
Program Director Center for Peace & Global Citizenship (CPGC) Eric Hartman - Executive Director CPGC Faculty Director Ariana Huberman Gest Director Ashok Gangadean John B. Hurford '60 Center for the Arts and Humanities Gus Stadler Koshland Integrated Natural Sciences Center Karen Masters VCAM Director John Muse Writing Center Kristin Lindgren -
IV. Special Faculty Assignments
Clerk of the Faculty
Naomi Koltun Fromm
Faculty Marshal
Lynne Butler
Faculty Representative to Athletics
Erin Schoneveld
Faculty Secretary
Richard Ball
Faculty Liaison to the Office of Quaker Affairs, the Faculty Liaison to the Corporation of Haverford College, and the Convener of the Quaker Studies Working Group
David Watt
Faculty Liaison to the Library
Tom Donahue
Council on Sustainability and Social Responsibility
Chair: Jesse Lytle
Faculty Representative: Hank Glassman
Staff Representative: TBD
Student Representatives: TBD
Chesick Program
Chair: Christina Rose
Provost: Linda Strong-Leek
Designate of the Dean: TBD
Director, Office of Academic Resources: Brian Cuzzolina
Dean of Admission and Financial Aid: Jess Lord
Faculty Representatives: TBD
Panel for Cases of Sexual and Racial Harassment
Appointed Faculty: Heidi Jacob, Koffi Anyinefa, Tetsuya Sato
Elected Faculty: Susanna Wing
Elected Faculty: Emily Hong
Institutional Animal Care and Use Committee (IACUC)
Chair: Karl Johnson
Veterinarian: Joanna Fried
Faculty Reps (scientist): Roshan Jain
Faculty Reps (non-scientist): Richard Ball
Non-Affiliated Member: Rob Wozniak
Institutional Biosafety Committee
Chair: Robert Fairman
Staff Representatives: Mark Sweeney and Nicole Cunningham
Penn/BMC Representative: Michelle Wien
Community Representative: Jim McCans
Alternate: Karl Johnson
Laboratory Safety Committee
Chair: Robert Fairman (Bio rep)
Faculty Representatives: Suzanne Amador Kane, Laura Been, Markus Baenziger
Staff Representatives: Mark Sweeney and Nicole Cunningham
Penn/BMC Representative: Michelle Wien
Community Representative: Jim McCans
Alternate: Karl Johnson
Institutional Review Board (for research involving human subjects)
Chair: Barak Mendelsohn
Faculty Representatives: Brook Lillehaugen (Fall) / Guangtian Ha (Spring)
Faculty Representative: Shannon Mudd
Staff Representative: Natalie Wareham
Non-Affiliated Member: Deborah Cousins
Human Protection Administrator: Benjamin Le
Mellon Mays Undergraduate Fellowship Chair
Ana Lopez-Sanchez (Faculty Chair)
John McKnight (Dean's Chair)
Antiracism Accountability and Advancement Group
TBD
-
V. Search Committees
Chemistry
Weiwen Miao (chair), Alex Norquist, Theresa Gaines, Bill Malachowski (BMC)
Computer Science
Tarik Aougab (chair), Steven Lindell, Sara Mathieson, Deepak Kumar (BMC)
Philosophy
Anne McGuire (chair), Qrescent Mali Mason, Joel Yurdin
Physics & Astronomy
Jeff Tecosky-Feldman (chair), Dan Grin, Andrea Lommen
-
VI. Special Student Advisors
Bioethics (4+1)
Anna West
Law
Stephen McGovern
Engineering (4+1)
Andrea Lommen
Health
Leah Seebald, Eric Miller
Vet Medicine
Joanna Fried
Social Work and Social Research (3+2)
not filled
-
VII. Steering Committees
Center for Peace and Global Citizenship
Executive Director: Eric Hartman
Faculty Director: Ariana Huberman
Faculty Representatives: Edwin Porras, Terrance Wiley
Hurford '60 Center for the Arts and Humanities
Faculty Director: Gus Stadler
Faculty Representatives: Lindsay Reckson, Marlen Rosas
Koshland Integrated Natural Science Center
Director: Karen Masters
KINSC Associate Director: Marielle Latrick
Faculty Representatives: Leah Seebald, Dougherty (Fall) / Friedler (Spring), John (Fall) / Sorelle (Spring)
Staff Representative: Joanne Brown
Mellon Tri-College Forum
Haverford Faculty Representative: Gina Velasco
HIP Advisory Committee
Chair: Shayna Nickel
VCAM Faculty Director: John Muse
Faculty Representatives: John Muse, Hee Sook Kim
Staff Representative: Alex Molot
Classroom Committee
Registrar, Chair: Jim Keane
Provost: Linda Strong-Leek
Associate Provost: Helen White
Facilities: Don Campbell
CIO: Megan Fitch
International Academic Programs Advisory Board
David Sedley, Kimiko Suzuki
Gender and Sexuality Studies Steering Committee
Gina Velasco (chair), Katy Corbin, Molly Farneth